Jakie zwierzęta domowe mogą jeść trawę?

W ostatnich latach coraz większe znaczenie przywiązujemy do odpowiedniego żywienia naszych czworonożnych towarzyszy. Jednym z ciekawych aspektów diety zwierząt jest możliwość wprowadzenia trawy, która urozmaica ich menu w zdrowy sposób, a także niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Chcesz się dowiedzieć jakie zwierzęta jedzą trawę? Zachęcamy do lektury naszego artykułu, w którym omówimy, korzyści ze spożywania trawy wśród naszych pupili, oraz jakie pozytywne efekty zdrowotne mogą wynikać z regularnego dodawania tego naturalnego produktu do ich codziennego menu.

Trawa w diecie zwierząt domowych – dlaczego nasi pupile jej potrzebują?

Króliki

Króliki to stworzenia roślinożerne, a ich menu składa się głównie z różnorodnych roślin. Ich układ trawienny jest specjalnie dostosowany do efektywnego trawienia i przyswajania błonnika roślinnego. Niektórzy zastanawiają się, czy króliki mogą jeść trawę. Odpowiedź w tym przypadku jest jak najbardziej twierdząca.

Trawa stanowi jedno z najbardziej naturalnych i korzystnych źródeł pożywienia dla tych zwierząt. Niemniej jednak, ważne jest, aby zachować rozwagę podczas podawania trawy swojemu pupilowi. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że:

  • trawa powinna być świeża i bez substancji chemicznych
  • należy unikać zbierania trawy z obszarów publicznych, gdzie może występować ryzyko zanieczyszczeń np. obszary koło dróg lub parki miejskie

Jeśli pragniesz włączyć ten produkt do codziennej diety swojego pupila, sugerujemy rozpoczęcie tego procesu stopniowo i delikatnie. Na samym początku podawaj mu niewielkie porcje trawy, starannie obserwując jego reakcję. Warto mieć na uwadze, że niektóre króliki mogą posiadać wrażliwe żołądki, które mogą nie tolerować większych ilości roślinności.

Królik domowy
Chomik ze świnką morską

Chomiki, świnki morskie

Okazuje się, że tak! Gryzonie, ze względu na swoje specyficzne potrzeby żywieniowe, powinny posiadać bogaty jadłospis, który dostarczy im różnorodnych składników odżywczych. Jednym z kluczowych elementów diety gryzoni jest błonnik roślinny. Doskonałym źródłem tego składnika jest siano jak i również świeża trawa. Wprowadzenie jej do codziennej diety gryzonia zwiększy dostęp do błonnika, a także urozmaici jego menu.

Trawa odgrywa istotną rolę w żywieniu tych zwierząt, wpływając korzystnie na ich przemianę materii. Ponadto, żucie źdźbeł trawy wspomaga oczyszczanie układu pokarmowego z nieprzetrawionych resztek jedzenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby trawa była regularnie obecna w diecie gryzoni.

Psy

Psy wykazują tendencję do sięgania po trawę z różnych przyczyn, z których jedną z głównych jest poszukiwanie błonnika. Rozwiązaniem problemu jedzenia trawy przez psy może być wprowadzenie do ich diety karmy o wysokiej zawartości tej substancji.

Takie zachowanie jest często obserwowane u zwierząt, które doświadczają mdłości, borykają się z niestrawnością, mają kłopoty z wątrobą lub trzustką, a także w przypadku zatrucia pokarmowego. Spożywanie trawy może stanowić dla psa naturalny sposób łagodzenia pewnych dolegliwości trawiennych.

Pies w sweterku

Ekologiczna trawa dla kota i innych zwierząt domowych

Kot w Butach to producent ekologicznej trawki dla kota, której jakość i pochodzenie pozostają bezkonkurencyjne. Dbamy o to, aby jej każde źdźbło było smaczne, a przede wszystkim pełne wartości odżywczych dla zwierzęcia. Bezpieczeństwo Twojego pupila stoi dla nas na pierwszym miejscu. W związku z tym nasze produkty są wolne od sztucznych nawozów i pestycydów, co przekłada się na ich naturalny i zdrowy smak. Daj swojemu kotu to, co najlepsze, i ciesz się, widząc, jak bezpiecznie i z apetytem delektuje się ekologiczną trawką od Kota w Butach!