Co jedzą koty? Zbalansowana dieta dla kota

Każdy troskliwy opiekun pragnie, aby jego kot cieszył się długim i zdrowym życiem. Osiągnięcie tego celu wymaga dobrze zbilansowanej diety, która jest dostosowana do specyficznych potrzeb zwierzęcia na każdym etapie jego życia. To, co jedzą koty, ma duży wpływ na ich zachowanie i poziom energii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, co powinno znaleźć się w menu naszego pupila, aby zapewnić mu optymalne żywienie. Podpowiemy też, jaką rolę pełni błonnik i trawka w kociej diecie.

Podstawa diety kota – mięso i produkty zwierzęce

Zastanawiasz się, jaka dieta dla kota będzie najlepsza, aby zapewnić mu zdrowie i długowieczność? Koty są z natury mięsożercami, dlatego podstawą ich diety powinno być wysokiej jakości mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Białko zwierzęce dostarcza im niezbędnych aminokwasów takich jak tauryna i arginina, których niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

Mięso powinno stanowić co najmniej 50% składu dobrej karmy dla kota. Najlepiej wybierać chude mięso, np. kurczaka, indyka, wołowinę czy królika. Mimo tego, że koty chętnie zajadają się surowym mięsem, dla zwierząt domowych należy uprzednio poddać je obróbce termicznej, która znacząco obniży ryzyko zatrucia niebezpiecznymi bakteriami. Warto pamiętać, że samo mięso nie wystarczy, aby zapewnić kotu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dlatego ważne jest, aby wybierać karmy pełnoporcjowe, które są odpowiednio zbilansowane i kompletne pod względem żywieniowym.

Koty jedzący mięso z talerza.

Rola błonnika w diecie kota

Choć koty nie mają fizjologicznej potrzeby spożywania błonnika, to jego obecność w niewielkich ilościach może przynieść korzyści. Błonnik wspomaga perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom i pomaga w usuwaniu połkniętej sierści, zmniejszając ryzyko powstawania tzw. kul włosowych.

Warto jednak pamiętać, że nadmiar błonnika w kociej diecie może prowadzić do problemów trawiennych i zmniejszać wchłanianie innych składników odżywczych. Dlatego zawartość błonnika w karmie nie powinna przekraczać 5-10% suchej masy. Dobrym źródłem błonnika jest np. ekologiczna trawka dla kota.

Trawka dla kota – naturalny przysmak i lekarstwo

Wielu opiekunów zauważa, że ich koty chętnie podjadają trawę czy inne rośliny doniczkowe. To naturalny instynkt, mający na celu oczyszczenie przewodu pokarmowego z sierści i wspomaganie wydalania kul włosowych. Trawka dostarcza też kotu witamin i minerałów, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, a nawet obniża stężenie glukozy.

Aby zaspokoić tę potrzebę pupila, warto zapewnić mu dostęp do specjalnej trawy dla kotów, którą można samodzielnie uprawiać w doniczce. Firma Kot w Butach oferuje gotowe, zielone i wyrośnięte ekologiczne trawki w doniczkach, bezpieczne dla kociego żołądka. To doskonały sposób na wzbogacenie diety zwierzęcia o bezpieczny, naturalny błonnik.

Czego unikać w kociej diecie?

Równie ważna jak wiedza, co kot może jeść, jest świadomość, czego powinien unikać. Oto lista produktów, które mogą zaszkodzić naszemu pupilowi:

 • Czekolada – zawiera teobrominę, która jest toksyczna dla kotów.
 • Cebula, czosnek, por – uszkadzają czerwone krwinki, prowadząc do anemii.
 • Winogrona i rodzynki – mogą powodować niewydolność nerek.
 • Surowe jajka, ryby i mięso – mogą zawierać bakterie, takie jak Salmonella.
 • Mleko i produkty mleczne – wiele kotów ma nietolerancję laktozy, co może prowadzić do problemów trawiennych.
 • Słodycze i produkty z cukrem – prowadzą do otyłości i cukrzycy.
 • Kości (nawet gotowane) – mogą powodować zadławienie lub uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Kot jedzący z miski.

Pamiętajmy, że kot to nie człowiek i ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe. Nie ulegajmy pokusie dzielenia się z nim naszymi posiłkami, bo może to skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Kot jedzący ekologiczną trawę.

Jak skomponować zdrową dietę dla kota?

Zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i długowieczności naszego kociego przyjaciela. Podsumujmy najważniejsze zasady prawidłowego żywienia kotów:

 • Podstawą diety powinny być produkty mięsne i pełnoporcjowe karmy dobrej jakości.
 • Warto stosować dietę mieszaną, łączącą karmę mokrą i suchą.
 • Błonnik w umiarkowanych ilościach jest wskazany, ale nie powinien przekraczać 10% diety.
 • Trawka to naturalny dodatek do diety, wspierający trawienie i regulujący wydalanie kul włosowych.
 • Należy unikać produktów szkodliwych dla kotów, które są naturalnym składnikiem diety człowieka.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie Twojego pupila. A jeśli szukasz naturalnych i ekologicznych dodatków do jego diety, zajrzyj do oferty firmy Kot w Butach, producenta trawki dla kotów i wygodnych drapaków z tektury. Twój kociak na pewno będzie zachwycony!